Dieta Naturalne Objawy Wątroba

Czy naturalna detoksykacja wątroby jest skuteczna?

Wiele mówi się obecnie o tym, jak negatywne skutki wywołują toksyny, które dostają się do naszego organizmu. Nie jesteśmy w stanie ich uniknąć, ponieważ spożywamy je codziennie w jedzeniu, w postaci konserwantów, chemicznych dodatków wzmacniających smak i zapach oraz kolor, jak również we wdychanym przez nas powietrzu. Także kosmetyki, którymi smarujemy się na co dzień, a w szczególności kobiety, pełne są substancji konserwujących i zapachowych, które dostają się przez skórę do naszego krwiobiegu.

Toksyny mogą wywoływać u nas różnego rodzaju niepożądane skutki:

 • bóle głowy,
 • złe nastroje, a nawet depresję
 • bóle stawowe,
 • zaburzenia układu pokarmowego, zaparcia i biegunki,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • uszkodzenia układu odpornościowego.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich problemy ze zdrowiem biorą się właśnie z tego, że w organizmie znajduje się wiele szkodliwych substancji. Osadzają się one w jelitach, ale również w wątrobie i nerkach.

Wątroba jest organem, których pochłania ich najwięcej. Szkodzi jej również picie alkoholu, palenie papierosów, czy też tłuste i ciężkie jedzenie. Z czasem wątroba zaczyna się buntować i cierpieć. Warto przynajmniej raz na jakiś czas przeprowadzić oczyszczanie wątroby z toksyn, aby miała ona szansę się zregenerować i działać prawidłowo.

Naturalna detoksykacja wątroby

Zaleca się, aby stosować przede wszystkim naturalne, domowe sposoby oczyszczania wątroby z toksyn, ponieważ każdy środek syntetyczny i lek zawiera sam sporo toksyn i chemicznych substancji, które nie pozostają dla wątroby obojętne.

Taką detoksykację wątroby warto przeprowadzić przynajmniej raz do roku, najlepiej na wiosnę. Można oczywiście robić to częściej, jeżeli tylko pojawia się taka potrzeba. Ważne jest, aby detoksykacja wątroby trwała przynajmniej przez okres dwóch tygodni, ale najlepiej stosować ją przez miesiąc, aby organ ten miał w pełni szansę się zregenerować i pozbyć wszystkich toksyn.

Jak wygląda naturalna detoksykacja wątroby?

 • Przede wszystkim, należy zrezygnować na ten czas z alkoholu, tytoniu oraz innych nałogów. Poza tym, jeżeli istnieje taka możliwość, warto odstawić też niektóre leki, które ją obciążają. Nie wolno tego jednak robić bez konsultacji z lekarzem prowadzący,.
 • Doskonale z toksynami w wątrobie radzą sobie zioła i naturalne preparaty. Najczęściej wymieniany jest ostropest plamisty, który znajduje się również w wielu naturalnych lekach na wątrobę. Wspomaga on jej oczyszczanie i regenerację, ale również zapobiega wnikaniu toksyn do komórek wątrobowych. Stosuje się go w leczeniu choroby alkoholowej i silnych zatruciach.
 • Poza samym ostropestem plamistym, można też stosować inne zioła, jak babkę płesznik, mniszek lekarski, miętę pieprzową, ziele karczocha.
 • Warto zdecydować się na kompleks ziołowy, jak Hepa Vitale, który łączy w sobie działanie ostropestu z babką płesznik oraz wspaniałą czarnuszką siewną. Zioła te można popijać codziennie.
 • Nie można zapominać o piciu sporej ilości płynów oraz uprawianiu sportu, ponieważ wspomaga to procesy oczyszczania. Warto pić wodę z cytryną – przeczytaj tu.

Lekarze wskazują jednak, że najważniejsza dla oczyszczenia wątroby jest odpowiednia dieta i nie wolno o niej zapominać. Wątroba nie znosi ciężkich i tłustych potraw, które ją osłabiają i bardzo obciążają. Przez cały okres oczyszczania wątroby z toksyn, powinno się więc stosować lekką i optymalną dietę.

Jak powinna wyglądać detoksykacja wątroby za pomocą diety?

 • Należy wykluczyć dania smażone i tłuste.
 • Nie powinno się jadać czerwonego mięsa, ani przetworów zwierzęcych, jak nabiał.
 • Należy też unikać tłuszczu zwierzęcego.
 • Mięso to można zastąpić chudym drobiem lub tłustymi rybami morskimi.
 • Z tłuszczy warto stosować te najwyższej jakości, jak oliwę z oliwek tłoczoną na zimno, olej kokosowy, olej rydzowy oraz lniany.
 • W diecie powinny dominować warzywa i owoce, najlepiej surowe. Poza tym, nie może w niej zabraknąć kaszy i płatków owsianych.
 • Błonnik pokarmowy jest niezwykle ważnym składnikiem, który musi znaleźć się w codziennej diecie osoby przeprowadzającej detoksykację wątroby. Poza nią, oczyszcza on doskonale również jelita ze złogów kałowych.

Osoby, które cierpią na problemy z  wątrobą, które są przewlekłe powinny zdecydować się na stałe stosowanie odpowiedniej diety. Muszą też unikać alkoholu i tytoniu i prowadzić zdrowy tryb życia. Nie wystarczy w ich przypadku detoksykacja wątroby raz do roku.

W przypadku osób, które nie ciepią na żadne poważne choroby, a chcą jedynie wątrobę oczyścić i obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, mogą zdecydować się na kurację raz na kilka miesięcy lub nawet raz do roku. Ważne jest, aby nie przerywać takiej kuracji za szybko i pozwolić wątrobie w pełni się zregenerować.

oddaj głos

Może ci się spodobać

7 Komentarze

 1. Pewnie, że jest skuteczna, bo sama ją stosowałam i muszę powiedzieć, że dieta oczyszczająca wątrobę to jest to 🙂

 2. A jeśli nie piję alkoholu i nie palę to też powinienem oczyścić wątrobę?

  1. Oczywiście, że tak. Nie tylko alkohol i używki mają wpływ na wątrobę, ale też jedzenie. Ja też rzadko piję i nie palę a oczyszczam się 2 razy do roku 🙂

  2. jeśli źle się czujesz to myślę, że jak najbardziej.

 3. A są jakieś szybsze sposoby na oczyszczenie wątroby?

  1. Chyba są, ale po co szybko oczyszczać organizm? Nie lepiej wolniej a dokładniej i bezpieczniej? 🙂

 4. Jeśli zatruwa się swój organizm przez wiele lat to nie da się oczyścić szybko organizmu. Dieta w tym przypadku to niezbędna rzecz. Dobrze jest jeszcze pić zioła, które oczyszczają, np. HepaVitale. Wg mnie to najlepsza mieszanka ziół, bo składają się z ostropestu, babki płesznik i czarnuszki, a wiadomo, że te zioła działają bardzo dobrze na wątrobę 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *